
j słyszy się, że ludzie już coraz młodsi cierpią na różne choroby na tle psychicznym, zaburzenia lub często popadają w nałogi lub nie radzą sobie z jakimiś traumami i lękami. Często z pomocą takim osobom przychodzi psycholog. Po postawionej diagnozie może on zaproponować kilka rozwiązań w tym na przykład: psychoterapia lub terapia grupowa.
Zdrowie psychiczne a psychoterapia
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o naszą kondycję fizyczną. Równocześnie zdarza się nam mocno zaniedbywać nasze zdrowie psychiczne, co zdecydowanie nie jest dla nas dobre. Nie wolno zapominać o tym, jak ważne jest utrzymywanie go w dobrym stanie! Depresja i inne podobne choroby czają się za rogiem, dlatego lepiej przyjąć to do wiadomości - w innym przypadku psychoterapia bądź nawet terapia grupowa mogą się okazać naszą jedyną drogą do normalnego funkcjonowania.
Terapia indywidualna i grupowa
Dla każdego, kto chce sobie pomóc w doświadczanych trudnościach lub podnieść jakość swojego życia, wspierającym doświadczeniem jest psychoterapia. Mogą być to spotkania indywidualne z terapeutą lub może być to terapia grupowa. W pierwszym przypadku terapeuta może oferować klientowi pełne skupienie i całkowite zaangażowanie. Na terapii grupowej nie jest to możliwe w tak dużym stopniu. Jednak pracując regularnie w grupie, klient ma możliwość wchodzenia w różne relacje z innymi ludźmi i uzdrawiania ich.
Terapia grupowa
Terapia grupowa polega na regularnych spotkaniach w określonym gronie osób. Nad procesem terapeutycznym grupy czuwa jeden lub więcej terapeutów. Grupa może być otwarta, lub zamknięta. W pierwszym przypadku, podczas trwania terapii mogą dołączyć do grupy nowe osoby. W drugim przypadku, grupa rozpoczyna i kończy swój proces w tym samym gronie osób. Psychoterapia taka otwiera na kontakt i może być bardzo pomocna osobom o dużym poziomie lęku, które doświadczają trudności we wchodzeniu w relacje z innymi ludźmi.